◄ AKADEMIA PIŁKARSKA Jacka Grembockiego

Avatar 26 września 2018
Wojtek


Sukces i 4 miejsce Olimpii Osowa na zawodach Ekstraklasy, PZPN i Ministerstwa Sportu i Turystyki - Ekstra Talent 2018

Turniej Ekstra Talent to doroczne zawody organizowane pod patronatem Ekstraklasy SA, PZPN i Ministerstwa Sportu i Turystyki przez kluby ekstraklasy dla kategorii wiekowej U-12. Konkurencja ta ma oczywiście charakter krajowy. Te zawody organizowane były przez Lechię Gdańsk i odbyły się na stadionie Ogniwa Sopot przy ul. Jana z Kolna. W przerwach między fazami turnieju przeprowadzone zostały testy sprawnościowe według ogólnoeuropejskiego wzoru EUROFIT. Dane zawodników i ich wyniki zostały zapisane w Narodowej Bazie Talentów prowadzonej przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. Testy obejmowały: beep test (bieg wytrzymałościowy w stale zwiększanym tempie), bieg wahadłowy 10x5 metrów (test szybkościowy) oraz zwis na ugiętych ramionach. Pomimo, że wyniki pozostałych drużyn nie były publikowane wiemy, że nasi najlepsi zawodnicy z beep testu byli w ścisłej czołówce dzisiejszych zawodów , podobnie z liderami biegu wahadłowego. Celem tego zadania jest monitoring i wsparcie dla potencjalnych talentów, które mogą rozwinąć się i grać w najlepszych ligach.

Najlepsze wyniki w drużynie osiągnęli (w kolejności) - beep test: Kamil Nowak, Jan Szteler i Hubert Kopczyński, bieg wahadłowy: Stanisław Ludwichowski, Jan Szteler i Jan Wypych oraz zwis: Jan Szteler, Igor Wilk i Piotr Bułło. Trzeba tu wspomnieć, że wszyscy nasi zawodnicy we wszystkich konkurencjach wypadli bardzo dobrze.

W samym turnieju piłkarskim wzięło udział 16 drużyn podzielonych na 4 grupy. W naszej, bardzo silnej grupie znalazły się: Radunia Stężyca, Jaguar I Gdańsk, SAP Sopot i oczywiście Olimpia Osowa. W pozostałych grupach grały m.in. Lechia I Gdańsk, Lechia II Gdańsk, Jaguar II Gdańsk, Ex-Siedlce, GKS Kowale I, GKS Kowale II, PSP 1 Starogard Gdański I, SPS 1 Starogard Gdański II, Pokolenia Lechii Gdańsk i Ex-Siedlce.

Mimo niesprzyjającej aury – zimna, deszczu i wiatru wytrzymaliśmy do końca i dzięki naszym zawodnikom zostaliśmy do dekoracji finałowej czwórki. Z każdej z grup awansowały 2 drużyny, które następnie grały w fazie pucharowej. Turniej rozgrywany był systemem 6+1, bez spalonych z wyrzutem do połowy i wyprowadzaniem piłki z linii autowej.

Pierwszy mecz z Radunią był bardzo wyrównany i każda z drużyn mogła go wygrać mając swoje okazje. Gola straciliśmy w ostatniej sekundzie po jedynym naszym błędzie w obronie. To chyba nasze najlepsze dotychczasowe spotkanie ze zwycięzcą Baltic Cup 2018 i jedną z najlepszych drużyn rocznika 2007 w Pomorskiem i nie tylko.

Z SAP Sopot zagraliśmy już słabsze spotkanie, pomimo wielu okazji do zdobycia bramek - mecz zakończył się wynikiem 0:0. Trzeba wspomnieć, że przeciwnik zagrał bardzo dobre spotkanie. W kolejnym meczu decydującym o tym, która drużyna wyjdzie z grupy i zagra w ćwierćfinale zagraliśmy z Jaguarem I Gdańsk. Zagraliśmy dobre spotkanie ładnie grając piłką z wieloma dobrymi akcjami i dyscypliną w obronie. Zasłużenie wygraliśmy 1:0 po golu Karola Prokopiuk. Mieliśmy jeszcze kilka doskonałych sytuacji, w tym strzał Karola na początku spotkania. Po tym meczu wyszliśmy z grupy.

Kolejny mecz to już ćwierćfinał z U2 Bytów i ładna oraz szybka gra piłką zakończona wynikiem 1:1. Gola dla Olimpii strzela Jan Szteler. U2 Bytów to świetna drużyna, z której rocznikiem 2006 dość często spotykamy się na różnych turniejach. O awansie do półfinału zdecydowały rzuty karne. W karnych pokonujemy drużynę z Bytowa 4:5. Gole strzelają w kolejności: Janek Szteler, Hubert Kopczyński, Janek Wypych, Mateusz Domagalski i Karol Prokopiuk. Nasz bramkarz Kamil Nowak we wspaniałym stylu broni 2 rzuty karne. Dzięki temu rozstrzygnięciu jesteśmy już w gronie 4 najlepszych drużyn z 16 uczestników. Na tym etapie z turnieju odpadły z turnieju już takie drużyny jak Lechia I Gdańsk, Lechia II Gdańsk, Jaguar I Gdańsk i Jaguar II Gdańsk.

W półfinale gramy z PSP Starogard I, ten mecz przegrywamy 2:0. Nie był to zły mecz ale zabrakło dyscypliny w obronie i skuteczności w ataku. Mieliśmy swoje okazje ale jak to w piłce wygrał lepszy.

W meczu o 3 miejsce z GKS Kowale I gramy bardzo wyrównany mecz. Mamy swoje okazje i tracimy gola pod koniec meczu po karnym po zagraniu ręką w polu karnym.

Ostatecznie zajmujemy 4 miejsce na 16 drużyn, bierzemy udział w finałowej dekoracji i musimy uznać te zawody za udane. Ostateczna kolejność w grupie finałowej: 1-sze miejsce Radunia Stężyca, 2-gie PSP1 Starogard gdański, 3-cie GKS Kowale I i 4-te Olimpia Osowa. To kolejny duży sukces zawodników Olimpii Osowa rocznika 2007.